Тарас Жиравецький – один із найпопулярніших лікарів із Facebook

Лікар-уролог, андролог, сексопатолог, головний лікар приватної клініки з початком пандемії зненацька отримав нову спеціалізацію – експерт із коронавірусу. Нині за його постами у соцмережі стежать понад 75 тисяч людей. Про те, як здобув популярність і що пов’язує його з «Доктором Хаусом» із  популярного телесеріалу – розповів в інтерв’ю нашому виданню.

Тарас Жиравецький
Тарас Жиравецький

За час пандемії, Ви стали відомим інфлюенсером.  До Ваших порад прислухаються сотні тисяч людейА пости допомагають впоратися із горою інформації зовсім незрозумілої для тих, хто не має освіти.  За рік багато що змінилося, психологічна травма поглинула всю планету.  З точки зору здорового способу життя – чи стало людство  більше приділяти увагу своєму здоров’ю? Обрало стежку «healthy lifestyle»? Чи навпаки – аби впоратися із ситуацією,  психологічними травмами та кризою,  більше «рятується» алкоголем?  Які Ваші спостереження?

З огляду на мої спостереження, люди стали більше дбати про своє здоров’я. Особливо ті, хто ще не хворів на ковід. Більшість, налякана пандемією, усе ж  зрозуміла: якщо  стан здоров’я не зовсім коректний, то хвороба, відповідно, може протікати важче. І є ще одна, чимала група, яка усвідомила  – зараз потрапити до лікаря не так легко, медики дуже завантажені. Тож люди намагаються вести кращий спосіб життя. Й обирають шлях здоров’я.

Що б Ви порадили щодо харчування і вживання БАДів під час пандемії?

Якшо говорити про БАДи – то я «за». Але їх має призначати лікар.  Коли провів обстеження – і у пацієнта немає гастриту чи ентероколіту. В ідеалі – зробив мінімальний «check-up», і тільки потім – призначає вітаміни та мікроелементи, яких бракує пацієнтові. Якщо ж у людини -якісне харчування, організм працює добре, то приймати багато БАДів -немає сенсу. І робити ставку на те, що «чарівна таблетка» може попередити «ковід» чи полегшити  його перебіг – не варто. Тут радше працює реклама фармконцернів.

Щодо харчування – рятівної їжі теж немає. Хіба що варто зважати на те, що надлишок алкоголю може знизити опірність організму хворобам. Ще пацієнтам, які мають зайву вагу – бажано її скидати. Аби організму працювалося більш комфортно. Але робити це потрібно під контролем професійних дієтологів, гастроентерологів та ендокринологів.

Які найбільші помилки керівництва держав у боротьбі із пандемією Ви би відзначили? 

До появи британського штаму все було відносно добре. Він сплутав всі карти – швидше шириться й більш заразний. У медичних закладах -бракує ліжок. І от за таких умов мені видається дивною тактика  ЄС та США: хворим на коронавірус – потрібно чекати можливих ускладнень вдома, пити воду й парацетамол. Так, приміром, у Великій Британії  – хворими на «ковід» опікується служба здоров’я. Їх не веде сімейний лікар. А коли пацієнту стає погано – викликають «швидку». Тож пацієнти часто можуть бути у важкому стані і потребувати специфічної терапії. Але загалом і тактика, і протокол лікування в стаціонарі в Україні, США та Європі –  однаковий.

Чи не варто зробити один локдаун, загальний для всіх країн на 3 тижні, щоб масово зупинити цей жах? Наскільки це реально?  І чому досі цього не зробили?  Адже, як Ви писали в одному із постів, сірник без сусіднього сірника вогонь далі не передає. 

Я думаю що це –  малоймовірно.  Та й зараз між державами переміщаються небагато людей. А ті, в кого немає громадянства ЄС –  не можуть потрапити до об’єднання без нагальної причини. Тобто, вони й так нас блокують. Крім того, деякі країни – приміром Німеччина, виконують швидкі тести на антиген в аеропортах, перевірячи на «ковід» мандрівника. Мало того, що має ПЦР на руках – ще й страхуються швидким тестом.

Наскільки Ви довіряєте вакцинації?

В Україні –  уже два види вакцин: індійська та китайська. Ми довіряємо аргументам виробників про те, що препарати мають працювати. Але з урахуванням того, як була проведена інформаційна кампанія щодо вакцинації – довіряти усе ж складно. Багато новин, що з’являються щодня. Одні – про те, що укол потрібно робити тут і зараз. Інші – про побічні ефекти. Людина, котра не є медиком, робить зупинку й починає розмірковувати –  усе ж варто чи ні?

До того ж, вакцинацію потрібно провести у два етапи. Зараз, відповідно, вони розширились до 3-х місяців – і людина не захищена до другого щеплення. Я не особисто не вакцинувався  – маю антитіла. Але для тих, хто не хворів щеплення – це хороший варіант.

Утім, вакцинація, щоб зупинити пандемію, має бути масовою, як в Ізраїлі – там ін’єкції отримали 80 відсотків жителів країни. Інакше –  сенсу немає. А не так, як в Україні – 100 тисяч на місяць. Подібними темпами ми швидше перехворіємо самі. А «природна» вакцинація в Україні уже щонайменше у 30 разів перевищує «штучну».

Яке найбільша омана стосовно пандемії?

Найгірша проблема полягає у тому, що доволі багато людей не вірять в існування вірусу. Мовляв, його вигадали ЗМІ, а лікарні насправді  – порожні. Додає клопоту й народне лікування –  щось на кшталт «врятуватись, дихаючи у масці зі спиртом». Або вживати якісь «суперліки» та «суперБАДи».  Велика біда – й самолікування чи невиконання рекомендацій фахівців. Пізнє звернення до медиків, із сильним ураженням легень – коли лікар уже допомогти не в змозі.

Як Ви можете прокоментувати таке: у кожної людини має бути генеральний лікар, який координує абсолютно всі дії щодо її здоров’я.  Від харчування до лікування, в усіх напрямках.  Лікар, котрий координує і контролює кожен крок пацієнта.

В принципі, увесь світ цього прагне – але жодна країна до цього ще не дійшла, йдеться про справу майбутнього. Є сімейні лікарі, ми більше рухаємося до такої моделі – що лікар має контролювати стан родини. Але йому це не завжди вдається. І , звичайно, є більш заможні люди, котрі намагаються обирати унікальних лікарів, в Україні їх одиниці – фахівців зі здоров’я, медицини «anti – age», превентивної медицини. Державі – не до того. Загалом люди мають усвідомити у сучасному світі що їхнє здоров’я – це їхня відповідальність.

Наш сайт  – здебільшого про моду, а можливості модної індустрії  – космічні.  Чому людство досі не створило одяг та головні убори із пластиковими щитками,  і зробило усе це модним? Я впевнена, що дизайнери могли би накреативити шикарні штуки.  Це в їхніх можливостях.  Як Вам така ідея?

Я думаю, що такі речі би стали трендовими. Але пандемія забирає життя – і дизайнери б не дуже хотіли хайпувати на трагічній для багатьох темі. Тут уже на передній план виходять етичні аспекти. Тому виробництво засобі захисту – залишили професіоналам. Поки головний аксесуар – маска. Щиток – не настільки сильно допомагає й використовується здебільшого медиками.

Як з’явилася ідея почати блог у Фейсбуці?

Я почав вести блог понад 10 років тому. Став популярним ще до пандемії –  мав уже 7 000 підписників. Увагу привертав за рахунок цікавих історій із практики. Деякі  –  набирали до 40 тисяч лайків. Жартую, що окремі складні випадки  –  увійдуть до нового сезону телесеріалу «Доктор Хаус». Коли історій назбиралося 22, я надрукував книжку.

Коли став актуальним коронавірус – вирішив писати про нього. Благо, уже мав хороше підґрунтя: сам працюю головним лікарем у медичному центрі, і батько –  мікробіолог та вірусолог.  Додав до цього міжнародні джерела, досвід колег  – і взяв на себе функцію інформатора щодо ковіду. Розповідав про аналізи, обстеження, призначення КТ. Інформації про це на початку пандемії було мало – тож моя ФБ-сторінка почала набирати фоловерів.

Скільки часу ви витрачаєте на Ваш блог?

Написання посту чи зйомка відео – десь із півгодини, небагато. Більше часу витрачаю на спілкування із людьми – якщо бачу серйозну проблему, то консультую чи даю швидку пораду.

До Вас надходять тисячі запитань і коментарів. Чи вдається із усім цим впоратися?

Це важко. Важко й балансувати: я не маю права казати, що все добре – пандемії немає. І мушу бути конструктивним – бо мої знання і досвід допомагають іншим спокійніше реагувати на виклик, долати шок, паніку та негативні емоції. Якщо ми підготовлені і розуміємо – із цим легше впоратися. Люди говорять, що коли подивилися моє відео чи вебінар  – з’являються сили для боротьби із хворобою.

Яка найбільш впливова соціальна мережа, на Вашу думку?

Загалом я думаю, що лідер зі впливу – Facebook. Instagram – мережа емоційна, це радше для відео і фото. Тік-ток, навіть якщо у ньому удвічі більше підписників – усе ж не те. Саме Facebook – головний драйвер. Джерело інформації, котре скоро замінить телебачення.

Які коментарі чи новини , що стосуються пандемії, Вас найбільше розсмішили останнім часом?

 На жаль, довкола дуже багато серйозної інформації. Котра не здатна викликати посмішку. Тож я створюю веселу атмосферу самотужки. Аби хоч трохи відволікти та розважити інших. Днями, приміром, залишив на своїй сторінці заклик для усіх незгідних: «Якщо не подобаються мої пости – візьміть молоток і стукніть по моєму фото на своєму телефоні».