Тарас Жиравецький – один із найпопулярніших лікарів із Facebook
Лікар-уролог, андролог, сексопатолог, головний лікар приватної клініки з початком пандемії зненацька отримав нову спеціалізацію – експерт із коронавірусу. Нині за його постами у соцмережі стежать понад 75 тисяч людей. Про те, як здобув популярність і що пов’язує його з «Доктором Хаусом» із популярного телесеріалу – розповів в інтерв’ю нашому виданню.

За час пандемії, Ви стали відомим інфлюенсером. До Ваших порад прислухаються сотні тисяч людей. А пости – допомагають впоратися із горою інформації зовсім незрозумілої для тих, хто не має освіти. За рік багато що змінилося, психологічна травма поглинула всю планету. З точки зору здорового способу життя – чи стало людство більше приділяти увагу своєму здоров’ю? Обрало стежку «healthy lifestyle»? Чи навпаки – аби впоратися із ситуацією, психологічними травмами та кризою, більше «рятується» алкоголем? Які Ваші спостереження?
З огляду на мої спостереження, люди стали більше дбати про своє здоров’я. Особливо ті, хто ще не хворів на ковід. Більшість, налякана пандемією, усе ж зрозуміла: якщо стан здоров’я не зовсім коректний, то хвороба, відповідно, може протікати важче. І є ще одна, чимала група, яка усвідомила – зараз потрапити до лікаря не так легко, медики дуже завантажені. Тож люди намагаються вести кращий спосіб життя. Й обирають шлях здоров’я.
Що б Ви порадили щодо харчування і вживання БАДів під час пандемії?
Якшо говорити про БАДи – то я «за». Але їх має призначати лікар. Коли провів обстеження – і у пацієнта немає гастриту чи ентероколіту. В ідеалі – зробив мінімальний «check-up», і тільки потім – призначає вітаміни та мікроелементи, яких бракує пацієнтові. Якщо ж у людини -якісне харчування, організм працює добре, то приймати багато БАДів -немає сенсу. І робити ставку на те, що «чарівна таблетка» може попередити «ковід» чи полегшити його перебіг – не варто. Тут радше працює реклама фармконцернів.
Щодо харчування – рятівної їжі теж немає. Хіба що варто зважати на те, що надлишок алкоголю може знизити опірність організму хворобам. Ще пацієнтам, які мають зайву вагу – бажано її скидати. Аби організму працювалося більш комфортно. Але робити це потрібно під контролем професійних дієтологів, гастроентерологів та ендокринологів.
Які найбільші помилки керівництва держав у боротьбі із пандемією Ви би відзначили?
До появи британського штаму все було відносно добре. Він сплутав всі карти – швидше шириться й більш заразний. У медичних закладах -бракує ліжок. І от за таких умов мені видається дивною тактика ЄС та США: хворим на коронавірус – потрібно чекати можливих ускладнень вдома, пити воду й парацетамол. Так, приміром, у Великій Британії – хворими на «ковід» опікується служба здоров’я. Їх не веде сімейний лікар. А коли пацієнту стає погано – викликають «швидку». Тож пацієнти часто можуть бути у важкому стані і потребувати специфічної терапії. Але загалом і тактика, і протокол лікування в стаціонарі в Україні, США та Європі – однаковий.
Чи не варто зробити один локдаун, загальний для всіх країн на 3 тижні, щоб масово зупинити цей жах? Наскільки це реально? І чому досі цього не зробили? Адже, як Ви писали в одному із постів, сірник без сусіднього сірника вогонь далі не передає.
Я думаю що це – малоймовірно. Та й зараз між державами переміщаються небагато людей. А ті, в кого немає громадянства ЄС – не можуть потрапити до об’єднання без нагальної причини. Тобто, вони й так нас блокують. Крім того, деякі країни – приміром Німеччина, виконують швидкі тести на антиген в аеропортах, перевірячи на «ковід» мандрівника. Мало того, що має ПЦР на руках – ще й страхуються швидким тестом.
Наскільки Ви довіряєте вакцинації?
В Україні – уже два види вакцин: індійська та китайська. Ми довіряємо аргументам виробників про те, що препарати мають працювати. Але з урахуванням того, як була проведена інформаційна кампанія щодо вакцинації – довіряти усе ж складно. Багато новин, що з’являються щодня. Одні – про те, що укол потрібно робити тут і зараз. Інші – про побічні ефекти. Людина, котра не є медиком, робить зупинку й починає розмірковувати – усе ж варто чи ні?
До того ж, вакцинацію потрібно провести у два етапи. Зараз, відповідно, вони розширились до 3-х місяців – і людина не захищена до другого щеплення. Я не особисто не вакцинувався – маю антитіла. Але для тих, хто не хворів щеплення – це хороший варіант.
Утім, вакцинація, щоб зупинити пандемію, має бути масовою, як в Ізраїлі – там ін’єкції отримали 80 відсотків жителів країни. Інакше – сенсу немає. А не так, як в Україні – 100 тисяч на місяць. Подібними темпами ми швидше перехворіємо самі. А «природна» вакцинація в Україні уже щонайменше у 30 разів перевищує «штучну».
Яке найбільша омана стосовно пандемії?
Найгірша проблема полягає у тому, що доволі багато людей не вірять в існування вірусу. Мовляв, його вигадали ЗМІ, а лікарні насправді – порожні. Додає клопоту й народне лікування – щось на кшталт «врятуватись, дихаючи у масці зі спиртом». Або вживати якісь «суперліки» та «суперБАДи». Велика біда – й самолікування чи невиконання рекомендацій фахівців. Пізнє звернення до медиків, із сильним ураженням легень – коли лікар уже допомогти не в змозі.
Як Ви можете прокоментувати таке: у кожної людини має бути генеральний лікар, який координує абсолютно всі дії щодо її здоров’я. Від харчування до лікування, в усіх напрямках. Лікар, котрий координує і контролює кожен крок пацієнта.
В принципі, увесь світ цього прагне – але жодна країна до цього ще не дійшла, йдеться про справу майбутнього. Є сімейні лікарі, ми більше рухаємося до такої моделі – що лікар має контролювати стан родини. Але йому це не завжди вдається. І , звичайно, є більш заможні люди, котрі намагаються обирати унікальних лікарів, в Україні їх одиниці – фахівців зі здоров’я, медицини «anti – age», превентивної медицини. Державі – не до того. Загалом люди мають усвідомити у сучасному світі що їхнє здоров’я – це їхня відповідальність.
Наш сайт – здебільшого про моду, а можливості модної індустрії – космічні. Чому людство досі не створило одяг та головні убори із пластиковими щитками, і зробило усе це модним? Я впевнена, що дизайнери могли би накреативити шикарні штуки. Це в їхніх можливостях. Як Вам така ідея?
Я думаю, що такі речі би стали трендовими. Але пандемія забирає життя – і дизайнери б не дуже хотіли хайпувати на трагічній для багатьох темі. Тут уже на передній план виходять етичні аспекти. Тому виробництво засобі захисту – залишили професіоналам. Поки головний аксесуар – маска. Щиток – не настільки сильно допомагає й використовується здебільшого медиками.
Як з’явилася ідея почати блог у Фейсбуці?
Я почав вести блог понад 10 років тому. Став популярним ще до пандемії – мав уже 7 000 підписників. Увагу привертав за рахунок цікавих історій із практики. Деякі – набирали до 40 тисяч лайків. Жартую, що окремі складні випадки – увійдуть до нового сезону телесеріалу «Доктор Хаус». Коли історій назбиралося 22, я надрукував книжку.
Коли став актуальним коронавірус – вирішив писати про нього. Благо, уже мав хороше підґрунтя: сам працюю головним лікарем у медичному центрі, і батько – мікробіолог та вірусолог. Додав до цього міжнародні джерела, досвід колег – і взяв на себе функцію інформатора щодо ковіду. Розповідав про аналізи, обстеження, призначення КТ. Інформації про це на початку пандемії було мало – тож моя ФБ-сторінка почала набирати фоловерів.
Скільки часу ви витрачаєте на Ваш блог?
Написання посту чи зйомка відео – десь із півгодини, небагато. Більше часу витрачаю на спілкування із людьми – якщо бачу серйозну проблему, то консультую чи даю швидку пораду.
До Вас надходять тисячі запитань і коментарів. Чи вдається із усім цим впоратися?
Це важко. Важко й балансувати: я не маю права казати, що все добре – пандемії немає. І мушу бути конструктивним – бо мої знання і досвід допомагають іншим спокійніше реагувати на виклик, долати шок, паніку та негативні емоції. Якщо ми підготовлені і розуміємо – із цим легше впоратися. Люди говорять, що коли подивилися моє відео чи вебінар – з’являються сили для боротьби із хворобою.
Яка найбільш впливова соціальна мережа, на Вашу думку?
Загалом я думаю, що лідер зі впливу – Facebook. Instagram – мережа емоційна, це радше для відео і фото. Тік-ток, навіть якщо у ньому удвічі більше підписників – усе ж не те. Саме Facebook – головний драйвер. Джерело інформації, котре скоро замінить телебачення.
Які коментарі чи новини , що стосуються пандемії, Вас найбільше розсмішили останнім часом?
На жаль, довкола дуже багато серйозної інформації. Котра не здатна викликати посмішку. Тож я створюю веселу атмосферу самотужки. Аби хоч трохи відволікти та розважити інших. Днями, приміром, залишив на своїй сторінці заклик для усіх незгідних: «Якщо не подобаються мої пости – візьміть молоток і стукніть по моєму фото на своєму телефоні».